Jak wspierać pierwszaka? 3

szkola

 

Autorka, Ewa Majsterek, jest pedagogiem specjalnym. Prowadzi terapię pedagogiczną dla dzieci z trudnościami w uczeniu się. Pomaga rozwijać umiejętności szkolne. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci w wieku szkolnym.

Pierwszy dzwonek. Nowe miejsce, nowe twarze, inna pani. Szkoła… Kolorowy plecak, ładnie obłożone książki, nowiutkie zeszyty. Dużo radości, ekscytacji, ale też stres, a po pewnym czasie zdarza się też i rozczarowanie. Tornister staje się tak ciężki, że nie da się już do niego spakować ukochanej maskotki. Zresztą, coraz mniej czasu na zabawę nią. Dywan w sali przydaje się niekiedy tylko podczas przerwy, a lalki i samochodziki w domu muszą czekać aż zostaną odrobione lekcje. I jak nie stracić radości z chodzenia do szkoły?

I tu pomocni możemy okazać się my- rodzice. Jak? Przede wszystkim poświęcając dziecku czas m.in. na odpowiadanie na pytania dotyczące szkoły (typu: „Tato, jak będzie wyglądał dzisiejszy dzień?”) Odbierając pociechę ze szkoły nie zasypujmy jej jednak pytaniami zaraz po wyjściu z budynku lub jeszcze w szatni. Dajmy czas. O rzeczach bardzo ważnych (dla dziecka, nie dla nas:)) dowiemy się i tak od razu.

Po wyjściu ze szkoły mały uczeń może być drażliwy, niegrzeczny.

czytaj całość »
Pierwsze dni w przedszkolu 5

 

Poniżej trzecia część rozmowy z Urszulą Śmigielską, nauczycielem przedszkolnym, absolwentka Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej, prywatnie szczęśliwą żoną i mamą dwóch synków: Mikołaja i Dominika, poświęcona jest pierwszym dniom debiutującego przedszkolaka w nowym miejscu.

 Załóżmy, że jest ostatni dzień sierpnia. Jak mogą wyglądać te ostanie przygotowania?

Warto wszystkie najważniejszy rzeczy - takie jak odświętne ubranie i np. ulubiona maskotka czy zabawka dziecka - przygotować dzień przed rozpoczęciem roku. Dzięki temu unikniemy przynajmniej części stresu związanego z szykowaniem się do wyjścia. Według mnie ważna jest szczera rozmowa z dzieckiem i nastawienie go pozytywnie przed ważnym wydarzeniem. Przypomnijmy, że jutro jest wyjątkowy dzień. Możemy ponownie opowiedzieć o przedszkolu i planie dnia. Oczywiście – jak we wszystkim potrzebny jest umiar - nie należy rozmawiać za długo – szczególnie wieczorem - by nie pobudzać nadmiernie dziecka wyobraźni. Dzięki temu jest większa szansa, że spokojnie prześpi noc i rano będzie wypoczęte i w dobrym nastroju.

 Jest ranek, pierwszy września. Co robić?

 

 

czytaj całość »
Jak przygotować dziecko do przedszkola? 0

przedszkole2

 

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części rozmowy z Urszulą Śmigielską, nauczycielem przedszkolnym. Absolwentką Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej. Prywatnie szczęśliwą żoną i mamą dwóch synków: Mikołaja i Dominika.

Pierwszą część rozmowy można przeczytać tutaj.

W jaki sposób możemy przygotować dziecko do przedszkola?

Najlepiej zacząć kilka miesięcy przed „godziną zero”. Nauczenie dziecka nowych czynności a także zmiana nawyków i przyzwyczajeń wymaga czasu, troskliwości i cierpliwości.

 Jak konkretnie możemy zatem pomóc naszemu dziecku?

 

czytaj całość »
Zanim dziecko pójdzie do przedszkola 0

Przedszkole

Poniżej publikujemy pierwszą część rozmowy z Urszulą Śmigielską, w której opowiada o korzyściach wychowania przedszkolnego, wyborze placówki oraz ocenie, czy dziecko jest już gotowe na przedszkole.

Urszula Śmigielska jest nauczycielem przedszkolnym, absolwentką Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej. Ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania oświatą. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i mamą dwóch synków: Mikołaja i Dominika.

Witamy Pani Urszulo. Dziś chcieliśmy porozmawiać o niezwykle ważnym etapie w życiu naszego dziecka. Nasz maluszek niedługo skończy 3 lata. Nad czym powinniśmy zastanowić się jako Rodzice przed decyzją o posłaniu go do przedszkola?

Po pierwsze warto zadać sobie pytanie, po co posyłamy dziecko do przedszkola. Jasne wyznaczanie i nazwanie celu będzie pomocne szczególnie na początku, kiedy wejście w nowy „tryb” życia może być chwilami trudne. Powodem może być sytuacja rodzinna, chęć powrotu mamy na rynek pracy, skupienie się nad opieką np. nad drugim dzieckiem. To jednak tylko jedna strona medalu, widziana z naszej – dorosłej - perspektywy.

 

 

czytaj całość »

najwyższej jakości zabawki dlaTwojego dziecka

zaprzyjaźnijmy się

znajdziesz nas tu:

Warszawa,
ul. Jana Kazimierza 30

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl